top of page
Search
  • Writer's pictureNirit & Shiran

מרד חנוכה ומרד הנעורים

סיפור החנוכה מדבר על הגבורים האמיצים שעמדו על שלהם ולא נכנעו לדרישותיו של אנטיוכוס.

אנטיוכוס כבש את ירושלים וציווה שאין לציין אירועים יהודיים, אסור להתפלל או ללבוש סממנים שאינם קשורים לדת היוונית. היוונים אילצו את היהודים שישבו בירושלים להתבולל ולהמיר את דתם. סירוב עלה במוות. לצד מתבוללים רבים, היו שעמדו על אמונתם ולא נכנעו לתכתיבי היוונים. הם המשיכו להתפלל בסתר, ודאגו לשמר את זהותם היהודית.

אנחנו מכירים את סיפורה של חנה, שסירבה להתבולל וראתה את ילדיה נרצחים אל מול עיניה, כמו את סיפורו של יהודה המכבי והחשמונאים שנלחמו על ביתם ואמונתם.


בגיל ההתבגרות אנו בונים את הזהות שלנו. זהותינו מורכבת מהערכים והנורמות שקיבלנו בבית, לצד הערכים והנורמות המקובלים בחברה ובקבוצת השווים שלנו (החברים, החברות ובני גילנו). חשוב לבני הנוער להשתייך לקבוצת השווים שלהם (כל אחד והקבוצה שמתאימה לו).

על פי אריקסון ישנם שמונה שלבי התפתחות בחיינו, החל מה"אוראלי" - ינקות, ועד לשלב הבגרות המאוחרת "אחדות האני". והשלב החמישי הלא הוא גיל ההתבגרות הוא שלב ה"זהות ובלבול הזהות". לפי אריקסון זהו השלב החשוב ביותר בהתפתחות האישית, בו אנחנו אוספים את כל המידע והיכולות שצברנו בשלבים הקודמים ומגבשים את האישיות שלנו. גיבוש הזהות נעשה על ידי הישענות על קבוצת השווים ומרד במוסכמות שהכרנו, הנקרא גם מרד הנעורים.

כאשר אנו צולחים את השלב החמישי אנחנו גדלים להיות אנשים חברתיים ומתפקדים, בעלי יכולות אינטימיות. נער.ה אשר מתקשים בשלב זה, עלולים להידחק אל שולי החברה ולהתקשות ביצירת קשרים משמעותיים ואינטימיים.

גיל ההתבגרות הוא שלב מאוד רגיש ומבלבל בחיינו, זוהי התקופה היחידה בחיינו שבה אנו יכולים להתנסות בתפקידים שונים מבלי רגשות אשם ומבלי לקבל ביקורת מהסביבה, כיוון שזהו "מרד נעורים". ככל שנאפשר למתבגרים שלנו יכולת "משחק" רחבה יותר וחופש התנסות, כך הם יוכלו לדייק עבור עצמם את התפקידים המותאמים עבורם.

איפשור המרחב מתבטא בקבלה והכלה של הנער.ה ללא שיפוטיות ובתמיכה, כאשר אני זמינה עבורו ואוזן קשבת ככל שיצטרכו.בזמן גיבוש הזהות וההתנסות בתפקידים השונים הנער.ה מרגישים שכל תפקיד וחלק שהם בודקים כרגע הוא חלק בלתי נפרד מהם. ככל שהנער.ה יריגשו שהבית יציב, מקבל ומכיל עבורם ושהוא תמיד מקום בטוח עבורם לחזור, כך יאפשרו לעצמם משחקיות וחקירה רחבים יותר, אך פחות מסוכנים. אך אם ירגישו ששופטים או לא מקבלים אותם, או יחושו בלתי נראים בביתם, זה יוביל לתחושות קשות, בהם הנער.ה יחושו שאין להם יסודות יציבים ועל כן "אין לי מה להפסיד". במקרה שכזה החקירה עלולה להגיע גם למקומות מסוכנים וקריאה לעזרה. ובסופו של דבר לחוסר יכולת בתפקוד נורמטיבי (סמים, התנסויות אקסטרים, בריחה מהבית ועוד).


אז כפי שהיהודים בירושלים עמדו על שלהם ונלחמו על אמונותיהם, כך אנו רוצים שבני הנוער שלנו יגדלו להיות אנשים חזקים, בעלי ערך ועמוד שדרה יציב.

ככל שיצלחו את השלב של גיל ההתבגרות, יקבלו חיזוקים ותמיכה מהבית ויגבשו זהות שלמה ואותנטית משל עצמם, כך יגדלו להיות מבוגרים שלא נכנעים לתכתיבים, שעומדים על האמת שלהם ומוכנים להילחם למענה.


חג חנוכה שמח, מלא בנקודות אור ושמחה לכל עם ישראל


13 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page